Dzień Delty 2024

To wydarzenie się zakończyło

Serdecznie zapraszamy uczennice i uczniów do udziału w Dniu Delty, który odbędzie się 24 maja 2024 r. na naszym Wydziale. To już ósma edycja tego wydarzenia.

Jest to popularyzatorska impreza czasopisma ,,Delta”, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego, będącego prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. „Delta” realizuje ideę „mówiącej nauki” – czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców. Autorami „Delty” są osoby uprawiające daną dyscyplinę (naukowcy). Adresatami pisma jest młodzież studencka i licealna oraz wszyscy pasjonaci wyżej wymienionych dziedzin. Rubryka „Mała Delta” skierowana jest do młodszej młodzieży.

Wykłady skierowane są do uczennic i uczniów szkół podstawowych (kl. 7-8) oraz szkół średnich.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja. Rejestracja na wydarzenie rozpocznie się 6 maja 2024 r.

Program wydarzenia

Rejestracja uczestników w dniu wydarzenia rozpoczyna się o godzinie 10:00.

   Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Łukasz Rajkowski O kwadratach łacińskich i ich greckim rodzeństwie M L
11:30-12:15 Bartłomiej Bzdęga Klasyczna grawitacja okiem matematyka M + A L
przerwa
13:00-13:45 Szymon Charzyński Przewidywanie przyszłości F 7-8, L
14:00-14:45 Bartłomiej Bzdęga Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo M 7-8, L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astronomia
F – fizyka

 

   Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Szymon Charzyński Teoria względności w obrazkach F 7-8, L
11:30-12:15 Agnieszka Chudek Zagadkowe balony F 7-8, L
przerwa
13:00-13:45 Anna Durkalec Skończony i nieskończony Wszechświat A  L
14:00-14:45 Agnieszka Chudek Dlaczego wyglądamy i brzmimy tak źle? F 7-8

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astronomia
F – fizyka

 

   Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Bartłomiej Bzdęga Kwadrat pod prądem M + F L
11:30-12:15 Anna Durkalec Gdzie są obcy?  A 7-8, L
przerwa
13:00-13:45 Łukasz Rajkowski Probabilistyczne zonki M L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astronomia
F – fizyka

 

  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Piotr Kaźmierczak Długopisy 3D – konkurs mostów F 7-8, L
11:30-12:15 Piotr Kaźmierczak Długopisy 3D – konkurs mostów F 7-8, L
przerwa
13:00-13:45 Piotr Kaźmierczak Zabawy elektroniką F 7-8, L
14:00-14:45 Piotr Kaźmierczak Zabawy elektroniką F 7-8, L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astrofizyka
F – fizyka

 

Wykłady

Czy nie wydaje Wam się to dziwne, że każdy uważa, że jego głos na nagraniu brzmi fatalnie zaś głos innych brzmi normalnie? I dlaczego tylko my wychodzimy źle na grupowym zdjęciu? Czy to z nami jest coś nie tak? A może wszystkiemu winna jest fizyka?

Drukarki 3D obecnie powoli wchodzą pod strzechy naszych domów. Jej najprostszą wersją jest właśnie długopis 3D. Na zajęciach poznamy jak pracować z takim urządzeniem oraz co jesteśmy w stanie z jego pomocą stworzyć. W ramach zajęć będzie przeprowadzony drużynowy konkurs projektowania i drukowania mostu. Najdłuższy most wytrzymujące zadane obciążenie wygrywa!

Trochę sci-fi, trochę nauki, a trochę horroru. Zapraszam na wykład o paradoksie Fermiego i czy na pewno poszukiwanie życia pozaziemskiego to dobry pomysł.

Kilka ciekawych zjawisk astronomicznych od matematycznej kuchni – między innymi punkty libracyjne, siły pływowe, rezonans orbitalny i hipotetyczne planety w kształcie torusa.

Klasyczne zagadnienie – czy kwadrat można podzielić na skończoną i większą od 1 liczbę różnych kwadratów? – można rozwiązać, tłumacząc je na język obwodów elektrycznych.

Rachunek prawdopodobieństwa obfituje w liczne paradoksy, które pojawiają się zawsze wtedy, gdy intuicja mija się z matematyczną prawdą.

Kwadraty łacińskie to taka prostsza wersja sudoku – w pola kwadratowej siatki o boku n należy wpisać liczby od 1 do n by w żadnym wierszu i żadnej kolumnie nie nastąpiło powtórzenie. Ta łamigłówka rodzi garść wdzięcznych pytań, prowadzących do bardzo ciekawej matematyki. Aby ją poznać, zapraszam na wykład!

„Szansa na wygraną na loterii wynosi 50%, przecież albo wygramy albo przegramy!” – nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do błędności takiego rozumowania. Okazuje się jednak, że w rachunku prawdopodobieństwa można znaleźć wiele sytuacji, w których nasza sytuacja zawodzi. Na wykładzie przyjrzymy się tego typu problemom i przekonamy się, że ilekroć w grę wchodzi probabilistyka, trzeba zachować wzmożoną czujność.

Astronomowie potrafią przewidzieć dokładny przebieg zaćmień Słońca na setki lat do przodu. Meteorologowie natomiast nie zawsze potrafią przewidzieć, czy za miesiąc w danym miejscu na Ziemi będzie padać czy nie. Dlaczego przewidywanie przebiegu pewnych zjawisk jest dużo trudniejsze niż innych? Czy nasze metody przewidywania np. pogody można poprawić? Czy może istnieją jakieś fundamentalne ograniczenia, których nigdy nie przekroczymy?

Czy Wszechświat ma granice? Jeżeli tak, to jak ona wygląda? Co byś zobaczył, gdybyś do niej poszedł i spojrzał za nią? A może Wszechświat jest nieskończony i nie ma granicy? Co wtedy? Zapraszam na wykład o Wszechświecie, który zlasuje wam mózg.

Szczególna teoria względności może przy pierwszym kontakcie wydawać się bardzo nieintuicyjna. Okazuje się, że wiele jej konsekwencji daje się w przystępny sposób przedstawić przy użyciu diagramów i wykresów. Analiza tych obrazków pozwala wyrobić sobie nową „relatywistyczną” intuicję, dzięki której możemy poradzić sobie z różnymi pozornymi paradoksami w teorii względności.

Zabawy elektroniką są to zajęcia w czasie których uczestnicy zbudują mini łazika, który będzie musiał pokonać przygotowaną trasę przejazdową z magnetycznych komponentów elektronicznych. Zajęcia organizowane są w formie nauki poprzez zabawę!

Dwa balony nadmuchujemy do różnych rozmiarów i łączymy je zaworem. Następnie zwalniamy zawór tak, by powietrze mogło swobodnie przepływać między balonami. Co się stanie? Sprawdźmy to!

O prelegentach

Prelegenci

Pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, nauczyciel matematyki w klasie akademickiej w VIII LO, popularyzator matematyki, prowadzący „Kącik początkującego olimpijczyka” w Delcie.

Wykładowca na Wydziale Fizyki UW. Zajmuje się fizyką matematyczną, ostatnio głównie falami grawitacyjnymi i teorią względności. Redaktor naczelny miesięcznika Delta.

Nauczycielka fizyki, uwielbia zagadki! W pracy i w czasie wolnym stara się zarażać młodzież (i nie tylko) pasją do nauki i łamigłówek. Prowadzi obozy fizyczno-fizyczne.

Astrofizyk, adiunkt w Zakładzie Astrofizyki NCBJ, specjalistka w dziedzinie kosmologii obserwacyjnej. Zajmuje się badaniami odległych galaktyk oraz struktur, jakie te galaktyki tworzą we Wszechświecie, oraz wszystkim tym, co we wszechświecie dziwne i niezrozumiane. Redaktor działu astronomii miesięcznika Delta.

Fizyk „doświadczalnik”, doktorant, koordynator pracowni Makerspace@UW, praktykujący wielbiciel popularyzacji nauki, nie tylko wśród dużych ludzi, ale również tych mniejszych.

Matematyk, asystent na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Lubi zagadki i paradoksy, zwłaszcza te o probabilistycznym charakterze. Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Delta.

Rejestracja

Rejestracja na wydarzenie została zakończona.

Szczegóły

24 maja 2024 10:00
24 maja 2024 15:00